České jahody právě dozrávají. Kde si je natrhat?


Dobrá zpráva pro všechny, kteří se celou zimu těšili na naše domácí voňavé jahody. Jejich sklizeň je právě v plném proudu. Kam si pro ně můžete zajet? 

Podle statistik sní každý Čech za rok průměrně kolem 2,5 kilogramu jahod. Zkuste si to letos přepočítat na sobě 🙂

Podívejte se, kam ve vašem okolí můžete pro čerstvé jahody vyrazit. Sklizeň trvá obvykle až do července. Než však pro ně vyrazíte, vždy si ověřte otevírací dobu a dostupnost TADY na portálu MZe. Oboje se totiž často mění podle počasí.

Autor: Zuzana Schneidewind

Domácí jahody jsou zralé, chutné a šťavnaté. Těm z dovozu chybí typická chuť, protože jde o speciálně šlechtěné pevné a odolné odrůdy, které musí vydržet dlouhý transport. Užijte si je, dokud je úroda!

V roce 2016 v ČR rostlo toto ovoce na více než 1 800 hektarech, a to jak v komerčním zemědělství, tak v domácnostech. Loni Ministerstvo přichystalo nové podpory pro pěstování jahod způsobem, který je šetrný k životnímu prostředí.

„Podpory, které jsme zavedli v loňském roce, využili pěstitelé na přibližně 100 hektarech polí. Peníze směřovaly na pěstování jahod v systému šetrném k životnímu prostředí a v ekologickém zemědělství. Dostalo je 18 zemědělců, celková částka přesáhla milion korun. Zdánlivě to není mnoho, ale jahody budou vždy patřit mezi ovoce, jehož pěstování vyžaduje vysokou pracnost. Proto je jejich podpora krok správným směrem. Zvlášť, když jsou naše jahody mnohem chutnější než ty, které se k nám ještě nezralé vozí přes půlku Evropy,“ řekl ministr Marian Jurečka.

Letošní sazba na pěstování jahod způsobem, který je šetrný k životnímu prostředí (tzv. integrovaná produkce jahodníku), dosáhla 11 700 korun na hektar. V ekologickém zemědělství je to 18 077 korun na hektar, pokud zemědělec teprve přechází do ekologického režimu. Pokud v něm už funguje, je sazba 15 753 korun na hektar.

Počty zemědělců, kteří budou mít zájem o tyto dotace v letošním roce, nejsou zatím známy. Vyplynou až z vyhodnocení podaných žádostí na přelomu července a srpna.

Zemědělci také mohou žádat například o dotace na ovocné druhy s vysokou pracností, mezi které patří i jahodník. Zatímco v roce 2015 požádali o příspěvek na celkem 252 hektarů, v roce 2016 už to bylo na 450 hektarů jahodových polí, což je při sazbě 8 495 korun na hektar přibližně 4 miliony korun. Letošní mrazy poškodily i jahodová pole.

-egi a tz Mze-