Český pěstitel zaručuje jahody plné chuti

 

Vydali jsme se na české jahody. Chuť podnikat i odvaha stály na začátku vzniku rodinné jahodárny Vraňany.

„Založil jsem ji se svým bratrem v roce 1998. Pěstování jahodníku nám nebylo cizí, produkcí jahod spolu se zeleninou se zabývali již naši rodiče,“ říká jeden z bratrů, Milan Hanč.

Jejich čerstvé výpěstky voní na dálku. Vůní, kterou u celoročně dovážených jahod na náš trh najdete jen stěží, o charakteristické chuti ani nemluvě.

Na své farmě pěstovali Hančovi jahody zprvu na dvaceti arech, v roce 1998 pak vysadili první hektar jahodníkového porostu.

Firma obdělává přes 80 ha pozemků s jahodami

„Výhradně se zabýváme pěstováním jahodníku na produkci plodů a od roku 2001 i produkcí jahodníkové sadby. Roční produkce firmy se pohybuje kolem 150–250 tun čerstvých jahod v závislosti na počasí. Plody jsou sklízeny v konzumní zralosti v nejvyšší kvalitě a chuti,“ pokračuje dnes zkušený jahodář.
Odrůdy jahodníku volí ve Vraňanech z těch, co mají nejchutnější plody. „Na počátku jsme pěstovali odrůdy Karmen, Korona a Elsanta. Stěžejními odrůdami jsou nyní Wendy, Honeoye, Rumba, Darselekt z letošní úrody. Jde o odrůdy od nejranějších po pozdní, aby se sklizeň časově prodloužila. Jahody pěstují přirozeným způsobem na slámě a snaží se při tom snižovat používání chemických látek na minimum. Využívají tzv. integrovaný systém pěstování.

Co Čech, to tři kila jahod

Jak moc jsme ale v produkci tohoto lahodného ovoce soběstační? Spotřeba jahod (v nejrůznějších formách) na obyvatele ročně se podle ČSÚ pohybuje kolem 3 kg. Celkově je tak v České republice spotřebováno ročně kolem 30 000 tun jahod. Toto množství je pokryto ze 17 % samozásobením, z 5 % produkcí českých farmářů a 78 % jahod je z dovozu.

V roce 2012 bylo do České republiky dovezeno celkem 10 600 tun čerstvých jahod a 11 600 tun jahod zpracovaných (mražené, marmelády atd.). Ve stejném roce bylo vyvezeno čerstvých a zpracovaných jahod 3400 tun. Jde téměř výhradně o reexport, jelikož česká produkce jahod je určena jen pro domácí trh. Saldo zahraničního obchodu s čerstvými a zpracovanými jahodami je za rok 2012 minus 761 milionů Kč a od roku 2004 se zdvojnásobilo. Dvě třetiny dovážených čerstvých jahod pocházejí ze Španělska a severní Afriky, zpracované jahody jsou z významné části původem z Číny.

Osvědčený odbyt: samosběr jahod

„Hlavním cílem naší firmy je nabídnout zákazníkovi jahody hlavně na farmě, kde mají záruku čerstvosti, nejvyšší kvality a nejnižší ceny. U nás si zákazník může jahody koupit již natrhané, nebo si je může sám nasbírat. Vedle přímého prodeje plodů pořádáme pro naše zákazníky již tradičně velice oblíbený samosběr jahod, kdy si zákazník sám nasbírá libovolné množství jahod do vlastních nádob. Při samosběru nejde o žádné paběrkování, máme vyhrazeny zvlášť pozemky pro samosběr, takže zákazník má na řádcích nazrálé velké množství velice kvalitních jahod té nejlepší chuti,“ říká dále pěstitel a dodává, že cena jahod při samosběru je pro zákazníky podstatně nižší, a proto zájemců o tento způsob nákupu stále přibývá.

Podívejte se na aktuální seznam míst, kde právě probíhá samosběr jahod

„V naší firmě sázíme především na kvalitu produkovaných plodů, které chceme zákazníkovi nabízet za přijatelnou cenu. Toho lze docílit především snižováním výrobních nákladů a zaváděním nových technologických postupů pěstování,“ končí trochu smutně úspěšný pěstitel.

Zralé jahody.

Produkce jahod v ČR ve většině případů není zpracovávána a je určena pro čerstvý trh. Zpracované jahody jsou dováženy buď jako hotové výrobky nebo jako polotovary k dalšímu zpracování v Česku.

Současná potravinářská legislativa ČR může uvádět spotřebitele v omyl, zejména pokud jde o obsah ovocné složky ve výrobku versus design výrobku nebo jako náhrada jahod ve výrobku jinou (levnější) ovocnou složkou, např. jablky.

Zpracování a podpora českých jahodáren

Jahody sice patří mezi oblíbené sezónní ovoce, ale pro pěstitele je jejich pěstování velkým rizikem kvůli citlivosti na klimatické podmínky, jako jsou déšť, sucho, mrazy, krupobití, ale i krátká uchovatelnost plodů a nejistý odbyt. Největší škodu českému jahodářství dělají obchodníci, kteří klamou spotřebitele a prodávají jahody španělské, egyptské, belgické, polské a jiné pod označením české jahody. Na tiskové konferenci také zaznělo, že pěstování jahodníku má perspektivu za podmínek, že se povede korektně vytlačit jahody dovážené. Farmáři můžou zvýšit výnosy, soustředit se na prodloužení sklizně výběrem odrůd, využít nových technologií, pěstovat chutné odrůdy a začít kvalitní české jahody také zpracovávat.

Předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík však dodává, že současná podpora pěstitelů jahod je v naší zemi minimální.

České jahody krásně voní, jsou plné chuti.

Mají nárok na přímé platby, zelenou naftu a podporu pojištění, ostatní podpory jsou velmi okrajové. Nemají na rozdíl od ostatních ovocnářů nárok na podporu integrované produkce a také podpora ekologického pěstování je minimální. Proto pěstitelé jahod do dalších období požadují zařazení jahod mezi citlivé komodity nebo investiční podporu technologií (např. foliové tunely apod.) a podporu nákupu speciálních strojů. „Pěstitelé jahod považují za zásadní také vyšší kontrolu původu prodávaných jahod.

Velmi často dochází ke zneužívání původu prodávaných jahod ve všech formách prodeje. Současné kontroly, dokladování původu i sankce jsou nedostatečné,“ apeluje na legislativní nedostatky Martin Ludvík.

Dále ovšem na našich polích pěstujeme další, jako jsou Elvíra, Daroyal, Polka, Korona, Karmen, Senga Sengana, Dukát, Dita, Dagmar, Salsa, Bounty, Tenira, Symphony nebo Florence.

Zaměřili jsme se na nově vyšlechtěné odrůdy, které jsou velice odolné vůči chorobám, plody jsou v té nejvyšší kvalitě a chuť je vynikající,“ přibližuje Milan Hanč konkrétní osvědčené rostliny a ukazuje velké, pevné a chutné jahody.

Zuzana Schneidewind

Foto: Zuzana Schneidewind a Pixabay