Okoun po mlynářsku

Vyzkoušejte náš oblíbený recept na tradiční český pokrm – okouna po mlynářsku.

Okoun je v kuchyni opomíjenou rybou, se kterou se setkají většinou jen sportovní rybáři, jelikož se v běžné prodejní síti prakticky nevyskytuje. Je to ale velká škoda, protože jde o jednu z nejchutnějších sladkovodních ryb.

Na okouna po mlynářsku budete potřebovat:

  • Vykuchaného a očištěného okouna
  • Hladkou mouku
  • Sůl
  • Kmín
  • Olej na smažení
  • Citron

Postup:

Vykuchané a očištěné ryby necháme v celku, rozhodně neodřezáváme hlavu, ani ocas nebo ploutve, protože bychom se tak připravili o poměrně velkou část masa. Navíc ploutvičky po správné přípravě chroupou jako chipsy. Okouny nasolíme zvrchu i zevnitř, zakápneme trochou citronové šťávy a necháme půl hodinky až hodinku odležet v lednici, nejlépe nějak podepřené hřbetem dolů. Pak je vhodné ryby na povrchu osušit.

Na pánvi velké tak, aby se do ní vešel okoun celý a nekoukal mu přes okraje ocas, rozehřejeme dostatečné množství oleje nebo tuku na smažení (skutečným gurmánům doporučuji vyzkoušet vepřové sádlo).

Olejem nešetříme, na pánvi by ho měl být zhruba centimetr. Na talíři smícháme hrst hladké mouky s hrstkou celého kmínu, ryby ze všech stran, včetně hlavy a ocasu, v mouce s kmínem lehce obalíme a vkládáme do rozpáleného tuku na pánev.

Krátce smažíme po jedné straně, ryby obrátíme, aby se nezkroutily, ztlumíme plamen a pomalu smažíme z obou stran dozlatova, až se na povrchu vytvoří křupavá kůrka.

Ryby vyjmeme, necháme okapat na papírové utěrce, pokapeme citronem a podáváme s chlebem, čerstvou zeleninou, a pokud máme rádi, můžeme přidat nějakou studenou majonézovou omáčku. A nezapomeneme na džbánek dobře vychlazeného piva.

Dobrou chuť s Českou potravinou CZ!

Přečtěte si největší mýty, které o okounech panují.

Michal Schneidewind

Foto: Antonio Cavalcanti z Pixabay