Semena z Česka putují na Špicberky

Česko se zařazuje k zemím, které vysílají semena potravinových plodin do genové banky na Špicberky. Proč je tam vysíláme? Za účelem zachování genetické rozmanitosti zemědělských plodin. Vzácná zásilka odletěla už v pátek 11. září.

Celkem se v Česku uchovává v genové bance rostlin přes 50 000 položek od 1200 různých druhů – od polních a zahradních plodin, ovocných dřevin, léčivých rostlin přes květiny, pícniny a trávy, až po okrasné dřeviny a plané druhy. Jsou zde uložena jak semena, tak meristémy, které po vyjmutí z dusíku můžeme zasadit, a oni opět vyrostou.

Semenný bunkr na norských Špicberkách vznikl v roce 2008 a je uložen hluboko pod zemí. Tak, že by měl odolat i jadernému výbuchu. Uskladněno je v něm tři čtvrtě milionu exemplářů z celého světa. rukola

V této genové bance evokující Noemovu archu skladují semena při 18 stupních pod nulou. Jde o zálohu pro případ, že by některá genová banka ve světě ztratila vzorky, třeba při povodních.

K nejnověji uloženým patří semena z Česka nebo ta ze syrské genové banky. Během válečných nepokojů už totiž byly zničeny genobanky v Afghánistánu, Iráku a nedávno i v Egyptě.

-zub-