Popenec obecný, zdravý a chutný plevel


Mnozí tuto planou popínavou rostlinu vytrhávají ze zahrádek a vyhazují ji jako plevel. Právě nenápadný popenec obecný (Glechoma hederacea) z čeledi hluchavkovitých (Lamiacea) obsahuje třísloviny, draselné soli, cholin, saponiny, hořčinu glechomin a další složky; v čerstvé nati obsahuje také provitamin A, vitamin C a další?

Popenec, nazývaný lidově také kondelík, dorůstá do výšky až 40 cm. Jeho lodyha je řídce chlupatá, listy má řapíkaté, se srdčitou či ledvinovitou čepelí. Květy podobné květům hluchavky jsou fialové až modrofialové, zřídka mohou být až světle růžové. Bylinka kvete od března do konce června.

Popenec obecný a jeho uplatnění v kuchyni

Při vaření se nejčastěji využívá jeho nať, která se sklízí v dubnu až v květnu. Příjemně voní a má kořenitou chuť. Dá se použít čerstvá, ale i sušená, nejčastěji do mletých mas či jako koření do polévek.
Sekanou natí čerstvého popence lze dále ochutit saláty, vařené brambory, omelety nebo nejrůznější pomazánky.

Rychlá pomazánka s natí popence: Stačí utřít tvaroh, trochu osolit a přidat nať popence a máte skvělou a nápaditou večeři.

Mladé lístky popence se dají přidávat jako chuťové spestření do salátů.

Česká potravina
Popenec obecný

Použití popence v lidovém léčitelství

Popenec obecný podporuje chuť k jídlu, vhodný je pro lidi se sníženou žaludeční kyselostí. Popsány jsou u této rostliny z čeledi hluchavkovitých též hojivé účinky – výluh se používá k obkladům na špatně hojivé rány, působí také proti průjmům, podporuje látkovou výměnu.

O seriálu: V novém seriálu Z dědovy lékárny vám postupně představíme naše tradiční bylinky a plané rostliny, které lze chutně zpracovat v kuchyni, nebo je můžeme použít jako lék (nejlépe po poradě s lékárníkem nebo lékařem).

V naší rodinné historii se takto bylin využívá již dlouho. „Plevel“ jsme doma chroupali i v dobách, kdy byliny nebyly moderní. Většinu ispirace jsem čerpala od svého dědečka a babičky, kteří byli lékárníci a navíc je léčivá sílá zdrojů z přírody zajímala a bavila. Naštěstí si poznatky své vlastní i svých předků zapisovali, nebo je předali své pokračovatelce, jedné ze dvou dcer, Brigitě. Více o mém dědovi a jeho zajímavé práci v lékárně vám přineseme někdy příště. 

-Zuzana Boušková-