Sladké listy paraguayské stévie spolehlivě nahradí cukr
|Kvůli svým léčivým účinkům a hlavně vysoké sladivosti je tropická rostlina stévie stále více ceněna především jako náhražka cukru.
V ČR dnes žije 950 000 lidí s prokázaným diabetem mellitus, pro něž jsou hlavně výtažky z této nenápadné byliny další šancí na rovnocenný život. Dají se totiž použít i při pečení dortů a moučníků.
Na samotnou sladkou bylinu i na stále nedostatečnou osvětu lidí s diabetem a široké veřejnosti upozornili o prázdninách na tiskové konferenci Agrární komory ČR předseda Svazu diabetiků ČR Vladimír Horák a tajmeník svazu Jiří Nachtigal.
Představitele svazu upozorňují na nedostatek vhodných potravin a nápojů pro diabetiky v obchodní síti. Upozornili také na špatné či nepřesné značení výrobků. Nachtigal apeluje i na fakt, že až 300 000 občanů ČR zřejmě neví, že má diabetes.
Jaké pivo pro diabetiky?
Během setkání nás zajímaly také obyčejné otázky. Mohou například diabetici pít pivo? „Diabetikům pití piva nesvědčí, protože je v něm slad,“ odpověděl Nachtigal celkem jasně a pokračoval možná překvapivějším faktem: „Dá se ale říci, že neškodná je střídmá konzumace vína, přednostně červeného, které upravuje i hladinu cukru v krvi.“ Jak s úsměvem dodal, někteří diabetici mají dobré zkušeností s tím, že vyš ší hladinu cukru v krvi po jídle sníží procházkou v přírodě.
Oba, sami diabetici, zmínili, že více informací o životě s cukrovkou najde každý na Svazu diabetiků ČR. Ten pomáhá lidem s diabetem vyrovnat se s náročnými životními situacemi, zlepšit fyzický a psychický stav, dosáhnout co největší soběstačnosti a nezávislosti, vrátit se do svého přirozeného prostředí a získat opět předpoklady ke společenskému a pracovnímu uplatnění.
Součástí pomoci je také podpora rodiny klienta, aby se co nejlépe přizpůsobila vzniklé situaci a snížilo se její psychické, fyzické i ekonomické zatížení v souvislosti s péčí o nemocného člena rodiny.
Obohatit život s diabetes, ale i lidí, kteří například trpí nad váhou, může právě stévie. Povědomí o stévii pomalu roste na všech světových trzích. Výtažky z ní se již používají v celé Evropě. Podle studie, kterou před dvěma lety provedla ve Francii Groupe PureCircle Insights, znalo tuto sladící směs 47 % dotázaných osob. Koncem roku 2011 došlo ke schválení využívání výtažků ze stévie Evropskou komisí.
Stévie je sladší než cukr a bez kalirií
Komplex látek obsažených ve stévii je asi 150–300krát sladší než řepný cukr a je nekalorický.
Extrakt ze stévie je pak zhruba 300krát sladší než řepný cukr (10 g byliny jako 3 kg cukru). Hlavní látkou je steviosid, jenž je v suchých listech zastoupen asi z 12 %.
Pro pozitivní účinky na organismus bývá rostlina využívána jako kardiotonikum, proti vysokému krevnímu tlaku, únavě, depresím, rozšiřuje cévy, snižuje krevní cukr.
Díky téměř nulové energetické hodnotě bývá tam, kde je povolena, užívána diabetiky. Pomáhá zahánět chuť na sladké, což je vhodné zejména při boji s nadváhou a také pomáhá při odvykání kouření, protože snižuje chuť na nikotin. Ke slazení se používají celé nebo drcené lístky. Dnes se již prověřují (Akademe věd ČR) dokonce i její protinádorové účinky. Bylo prokázáno, že stévie má antibakteriální, protivirové a protiplísňové účinky. A zatím nebyl zaznamenám případ jediné alergické reakce.
Stévie pochází z Paraguaye
Z Paraguaye do celého světa Stévie pochází z Paraguaye. Místními indiány je užívána jako univerzální sladidlo a především ke slazení bylinných čajů, zvláště pak oblíbeného nápoje yerba maté. V roce 1971 se sladká bylina začala pěstovat v Japonsku, kde se v dnešní době vyrábí ročně asi 3000 tun sladidla ze stévie.
Bylina se pěstuje i v Číně, Vietnamu, USA a v Bulharsku, kde se z ní vyrábí sladidlo Marumilon. Steviosid, účinná látka ze stévie, se v mnoha zemích na světě používá ke slazení potravin, nápojů, v cukrářství, konzervárenském průmyslu, při výrobě zubních past, žvýkaček a přidává se i do krmiv pro hospodářská a domácí zvířata.
ing. Eugenie Boušková
Foto: Pixabay a Zuzana Schneidewind