Staročeský masopust v srdci Prahy

V samém srdci Prahy se už pošesté konal staročeský masopust.

Náměstí Curieových ležící v ústí luxusního nákupního bulváru Pařížská a Maiselovi ulice se první únorovou sobotu proměnilo v pomyslný selský dvůr. Nezávislý zpravodaj ČEPO – Česká potravina CZ nemohla na takové akci chybět.

Nad kotly z vroucí vodou se vznášela pára a kolemjdoucí se nemohli „nechytit“ na vůni pečeného prejtu nebo čerstvých jitrnic.

Turisté, často obtěžkáni papírovými taškami s logy luxusních značek blízkých obchodů, se předháněli v pózování u půlky zavěšeného prasete. Pár minut nato už jsme stejné tváře míjeli u barových stolků, jak si pochutnávají na zabijačkovém guláši. Tašky s oděvy za desetitisíce se při hodech válely na slaměné podestýlce, jež měla umocňovat venkovský charakter.

Zvláště děti s úžasem obdivovaly vystavené vepřové hlavy. Ukázalo se, že nejen ti nejmenší, ale i řada třicátníků a čtyřicátníků viděli rozbouraného vepře poprvé v životě. O to více se pak zajímali o vlastní výrobu zabijačkových specialit, jíž mohli sledovat přes průhlednou stěnu výrobního stanu řeznictví U Dolejších, hlavního partnera akce.
U stanů s restaurací a pultem s možností nákupu lahůdek s sebou se kolem jedenácté dopoledne začínaly tvořit fronty.

Zabijačková polévka s kroupami, ovar i jitrnice

Ti, co sem chodí pravidelně, byli vybaveni konvemi na polévku. Zabijačková tmavá polévka s kroupami mizela po litrech. Na dračku šly i ovar, jitrnice, jelítka, světlý i tmavý prejt, tlačenka, domácí buchty, škvarkové placky či preclíky.
Poslední historicky známá zabijačka se na Starém Městě konala za první republiky. „Masopust a umění zabijačky je skvělý způsob, jak se spojit s místním folklórem. Tendence oživit tradici v centru Starého Města je oceňována Pražany samotnými i ostatními návštěvníky,“ doplňuje Alexander Schreiter, generální ředitel hotelu InterContinental Prague, který akci pořádá.
Masopust se slavil po celé republice. Na mnohých místech se nesl v duchu regionálních potravin. Vybrané pochoutky od našich poctivých řezníků oceněné značkou Regionální potravina, která je synonymem kvality a tradice, se letos podle předběžných odhadů ochutnávaly i nakupovaly zase o něco více než vloni.
Výrobky místních řezníků a uzenářů většinou nenajdete v nabídce běžných supermarketů, musíte se za nimi vydat do místních řeznictví. Stojí ale za to.

Čím se oceněné výrobky liší od běžné produkce? „Jsme rodinná firma, s více než 110letou tradicí. U nás se dědí řemeslo z generace na generaci. S tím předáváme i rodinné recepty a důraz na kvalitu masa a surovin,“ říká řezník František Dolejší z Davle.

Zuzana Schneidewind