Trvanlivost masa a jeho skladování

Jak v obchodě poznáte, zda je nabízené maso opravdu čerstvé?

Jaká je trvanlivost zakoupeného masa? A jak vlastně maso správně skladovat? Tyto a mnohé další otázky vám zodpovíme v našem novém seriálu, jehož první díl práve startuje.

Co se týče trvanlivosti masa, vždy záleží na jeho druhu a především na způsobu jeho skladování. V obchodech se skladuje maso při 2 °C. Spotřebitel ovšem mívá v lednici tepleji, něco kolem 5 °C.

Dobu trvanlivosti ovlivňuje i balení. Maso balené v ochranné atmosféře nebo ve vakuu vydrží podstatně déle než maso ve visu, které je zabalené pouze ve strečové fólii.

Vepřové maso vydrží v ochranné atmosféře či ve vakuu 12–14 dní, vepřové ve visu maximálně 5 dní.

Zatímco etiketa baleného masa poskytuje údaje, kdy byl daný kus balený a do kdy má být spotřebován, u masa z pultového prodeje v řeznictví tyto informace obvykle nedostaneme, a proto doporučují prodejci spotřebovat takové maso do 24 hodin.

Pozor na porušení teplotního řetězce

Jakýkoliv teplotní šok může masu výrazně uškodit. Že se maso začíná kazit, lze poznat však až s určitým odstupem. Porušením teplotního řetězce se totiž zkracuje doba trvanlivosti, kterou výrobce uvádí na obale. Proto je doporučováno přepravovat nakoupené maso alespoň v termoboxech.

Zub