Vliv stresu na imunitu

Lidské tělo funguje na základě neuro-endokrinního imunitního systému, který nás chrání před vnějšími vlivy i před změnami v našem těle.

Stresu se nejspíš nevyhneme, čas od času je i dobrý, neměl by však trvat dlouho, protože se může stát chronickým. 

Příznaky stresu jsou nespavost, podrážděnost, ale například i únava. Často zažíváme stres v práci a myslíme si, že díky tomu podáváme lepší výkon. Opak je však pravdou. Výsledky naší práce bývají kolísavé, ale co je horší a podstatnější, trpí tím naše zdraví.

Stresu je lepší se vyhnout.

Za nadměrnou produkci hormonu kortizol je zodpovědný stres. Proto jej také nazýváme stresový hormon. Jeho hlavní funkcí je zvýšení pohotovosti během vypjatých situací a podílí se také na obranných reakcích. Pokud jsme ve stresu, jeho hladina stoupne, zatímco se snižuje hladina jiných hormonů. Takto je náš organismus v nerovnováze a imunitní systém nedokáže rychle reagovat na vlivy vnějšího prostředí.

Co pomáhá proti stresu?  

Základem toho, jak se vyhnout stresu, je naučit se odpočívat. Odměnou pro vás bude správné fungování imunitního systému. I když si myslíte, že rady jako dostatek spánku, odpočinek, zdravá strava, dodržování pitného režimu, sport a podobně jsou marné, mýlíte se. Všechny tyto tipy jsou klíčem k tomu, aby se člověk zbavil stresu, cítil se dobře ve svém těle a aby si posílil imunitu.

„Základním stavebním prvkem imunity jsou buňky nazvané makrofágy, které pohlcují cizorodé objekty a rozpoznávají a ničí poškozené buňky. Jejich počet však kolísá v závislosti na stavu organismu. Záleží tedy na tom, zda jsme vyčerpaní, oslabení jinou nemocí, ale také na tom, zda jsme v noci spali nebo ne,“ objasňuje ing. Adrián Doboly, odborník na imunitu ze společnosti Natures.

5S pro lepší fungování imunity

  • spánek (6 – 7 hodin denně)
  • strava (zdravá – především čerstvé ovoce a zelenina),
  • smích, spokojený život (se svými blízkými)
  • pravidelný pohybsport.

Betaglukan jako pomocník

Za velmi prospěšný v podpoře imunity (která může být oslabena důsledkem stresu či nějaké choroby) se jeví polysacharid z hlívy ústřičné, nazývaný betaglukan. „Betaglukan vysoké čistoty je netoxický, nevyvolává závislost nebo alergické reakce, není možné se jím předávkovat. V mnoha případech se prokázalo, že spolupracuje s dalšími léčivy, pomáhá zlepšovat jejich účinek a redukovat nežádoucí reakce. Betaglukan je vhodné podávat i v době, kdy se užívají antibiotika, které často působí i proti prospěšným mikroorganismům v těle,“ upřesňuje Doboly.

Hlíva ústřičná je zdrojem betagluganu, přírodního podporovatele imunity.

Nejčastěji jsou postiženy střevní bakterie, což může vést k průjmům a dalšímu oslabování imunity. „Betaglukan v tomto případě působí tak, že podpoří imunitní systém, aby úspěšněji likvidoval mikroorganismy způsobující onemocnění. Zároveň působí podpůrně na takzvané dobré bakterie (laktobacily). Vliv betaglukanu na tyto probiotické bakterie byl vědecky prokázán i v našich výzkumech,“ dodává.

ČEPO, ilustrační foto: Pixabay