Grilovaná vepřová pluma a letní bramborový salát

Recept na skvělé vepřové z grilu. Originálním jídlem i správně ošetřeným pivem zabodujete!

Kus vepřového masa zvaný pluma se nejčastěji získává z iberijských prasat, ale v České republice je k dostání již několik let také z tuzemských prasat, a to i vyzrálé. Tato část svalu nad krkovicí je výjimečná svou křehkostí.

Jde totiž o maso krásně prorostlé vnitrosvalovým tukem, který mu dodává jedinečnou lahodnost. Ale pozor, u konzumentů nevytváří tukové zásoby!

Nejlépe si vepřovou plumu vychutnáte s hořkým ležákem.

Suroviny pro 4 porce:

Vepřová pluma 800 gramů

Sůl 50 gramů

Pepř 50 gramů

Malé brambory 16 kusů

Olivový olej 2 polévkové lžíce

Kyselé okurky 2 kusy

Dijon hořčice 1 polévková lžíce

Vinný ocet 1 polévková lžíce

Vývar 1,5 decilitru

Pivo – ležák 0,5 decilitru

Menší cibule 1 kus

Sekaná petržel 1 hrst

Postup:

Nejprve uvaříme jarní brambory ve slupce a necháme je trochu vychladnout. Ještě teplé je krájíme i se slupkou na kolečka. V míse ještě teplá bramborová kolečka smícháme s nakrájenou cibulí, hořčicí a kyselými okurkami. Přidáme teplý vývar, olej a ocet. Nakonec trochu osolíme, opepříme a přidáme nasekanou petržel.
Na rozpáleném grilu zprudka opečeme vepřovou plumu. Necháme maso chvíli odpočinout a znovu na grilu přihřejeme. Osolíme a opepříme celý kus masa a pak jej krájíme přes vlákno. Servírujeme s vlažným bramborovým salátem.
TIP: Maso musí mít před vložením na gril pokojovou teplotu. Aby se maso nepřipalovalo, vyplatí se mřížku grilu potřít sádlem či špekem. Důležité je i nechat maso po zatažení chvíli odležet mimo gril, aby šťáva měla čas se rozložit do svalu.

Recept sestavil Titus Eliáš, šéfkuchař pražské restaurace Na Kopci ve spolupráci s Českým svazem pivovarů a sladoven.

Foto: ČSPS