Jak zabránit mlžení brýlí v roušce

S touto odbornou radou se můžeme nejen efektivně chránit před koronavirem, ale snad opět uvidíme i pod rouškou na zboží, které například kupujeme v obchodech.

Česko se kvůli zamezení šíření koronaviru opět zahalilo do roušek. Často se ale zapomíná na ochranu očí. Odborníci se při tom shodují, že ochrana očí, stejně jako rukou a úst, snižuje riziko nákazy. Jak ale zamezit nepříjemnému mlžení brýlí?
„Důležitý je výběr samotné roušky. Ta by měla dobře sedět, zejména v okolí nosu. Pokud jej těsně obepíná, neměl by se vydechovaný vzduch dostávat horním okrajem roušky pod brýle. Dalším způsobem, jak zamezit mlžení brýlí, je jejich položení na roušku – roušku povytáhnout blíž k očím a brýle položit přes ni. Je třeba zmínit, že pokud položíte brýle o něco níž, než jste zvyklí, zejména u multifokálních brýlí se mohou posunout ohniska skel a vidění přes brýle se může změnit. Řešením, které pomáhá, jsou také brýlová skla s hydrofobní vrstvou. Pokud se chystáte pořídit si nové brýle, myslete při jejich nákupu na tuto povrchovou úpravu. Speciální vrstva odpuzuje vodu, brýle se tak rychleji odmlží. Navíc se na nich nedrží nečistoty,“ sdělil Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.
Důležitou prevencí je nesahat si do očí. Právě kontakt rukou s očima je podle Světové zdravotnické organizace jedním ze způsobů, jak se koronavirus do těla dostane.

Lihové čističe nepoužívejte pro čištění slunečních brýlí, mohlo by dojít k popraskání materiálu.

„Lidé by měli zamezit tření, mnutí a sahání si rukama do očí. Pokud člověk nosí kontaktní čočky, měl by zvážit spíše nošení dioptrických brýlí. Při manipulaci s kontaktními čočkami si lidé častěji sahají na oči a zvyšují riziko,“ uzavřel Pavel Stodůlka.

„Oči před virovými kapénkami mohou částečně ochránit dioptrické nebo sluneční brýle. Ty je rovněž potřeba udržovat v čistotě a dezinfikovat. K mytí rukou, ochraně nosu, úst a dezinfekci povrchů se proto doporučuje i častější dezinfekce slunečních či dioptrických brýlí.“

MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D

Vhodné přípravky k otěru brýlí

Rozšířené jsou přípravky na alkoholové bázi. Ty ale nejsou vhodné pro všechny typy brýlí. Pokud se použijí špatně, mohou je poškodit. „Lihové čističe obsahující alkohol by se neměly aplikovat na brýle z neprobarveného plastu nebo například z materiálu Ultem, který se používá pro odlehčené brýle. Barva nebo barevná folie by se mohla z brýlové obruby oloupat. Lihové čističe také nejsou vhodné pro čištění brýlových skel z polykarbonátů a slunečních brýlí, mohlo by dojít k popraskání materiálu. Také se nehodí na mnohé měkčené dětské brýle. Lihovým přípravkem se mohou čistit kovové obruby, ale je důležité je používat s opatrností. Jaký přípravek použít, nejlépe poradí specialisté v očních optikách. V každém případě je nutné vyhnout se agresivním čističům, například syntetickým ředidlům,“ varoval Pavel Stodůlka.

Koronavirus se šíří kapénkami, které mohou ulpět na obličeji a odtud se šířit nosem,
ústy a očima.

Pohled do blízké budoucnosti

Společně se švédskou firmou LinkoCare vyvíjí doktor Stodůlka ochrannou kolagenovou kontaktní čočku, která má snižovat riziko přenosu koronavirové nákazy slzami a oční spojivkou. „Tato kontaktní čočka, kromě toho že je mechanickou bariérou, by mohla být nasáknuta léčivými látkami snižujícími riziko přenosu. Vývoj je ale teprve na počátku,“ nastínil Pavel Stodůlka.

ČEPO, tz, foto: Foto. Gabriele Lässer a ivabalk z Pixabay