Jsou vejce od bioslepic zdravější?

Díky svému původu mají vajíčka od slepic z ekologického zemědělství konkrétní, měřitelný prospěch pro zdraví.

Čtyřicet českých biofarem totiž chová nosnice podle pravidel ekologického zemědělství. Ročně dodají asi 3,4 miliónu biovajec. Každá má nejméně čtyři čtvereční metry venkovního volného výběhu. Proto mohou svobodně roztáhnout křídla, popelit se, běhat, hrabat a zobat ze země.
Na první pohled to vypadá jako samozřejmost. Jenomže většina vajec v tuzemských obchodech pochází z velkochovů, kde slepice celý život stráví buď:

  • v klecích na ploše o velikosti menší než dva velké školní sešity,
  • nebo namačkané po tisících na podlaze ve velkých uzavřených halách, kde na každý čtvereční metr připadá až devět nosnic. Neustále se na ně svítí lampami, aby více snášely. Frustrované a vystresované slepice se vzájemně ozobávají – proto se jim zaštipují zobáky, aby se vzájemně neporaňovaly.

V ekologickém zemědělství si také díky venkovnímu výběhu přilepšují přirozenou potravou: žížalami, hmyzem nebo ozobanou trávou. Prospěch z toho mají nejenom samy, ale také každý, kdo si na Velikonoce vymrská biovejce.

Důležité přínosy biovajec:

S biožloutky dostáváme mnohem více důležitých antioxidantů, které jsou příznivé pro zdravé tělo: karotenoidů, flavonoidů a vitamínu E. Nacházejí se v nich v podobných koncentracích jako u volně žijících ptáků.

Mají zdravý poměr omega-3 k omega-6 mastným kyselinám. Moderní strava – a to i vejce z velkochovů – často obsahuje nezdravý přebytek omega-6 mastných kyselin. Kvůli němu roste riziko nádorů, cukrovky a infarktu nebo mrtvice. Biovejce touto vadou netrpí hlavně díky trávě, kterou slepice ozobávají.

Z trávy dostávají slepice omega-3 mastné kyseliny, které nám ve stravě chybí.

Poměr omega-3 k omega-6 mastným kyselinám v biovejcích je skoro optimální.

Polští výzkumníci naměřili, že biovejce obsahují více živin, které jsou vitálně důležité pro zdraví: zinku, draslíku, sodíku, vápníku, hořčíku, selenu, železa i manganu. Kupříkladu při nedostatku zinku se horší zrak, špatně hojí rány nebo dochází k poruchám imunity. Mnoha lidem právě zinek chybí, a proto ho často berou v doplňcích stravy.
Bílek z bio vejcí má o dvě třetiny více a žloutek o desetinu více zinku než vejce z velkochovů.

Příčinou zdravějšího složení vajec je právě přirozená strava – hlavně tráva, kterou slepice ozobávají a ze které dostávají důležité látky. Tráva nebo jetel totiž obsahují třikrát až pětkrát více omega-3 mastných kyselin než krmné koncentráty.

„Vajíčka z biochovů jsou zdravější a mají lepší poměry důležitých látek díky přirozené stravě, kterou slepice mohou zobat. Nejenže mají volný výběh se zelenou trávou a sluníčkem, ale zdravý život slepic se také měřitelně projevuje v kvalitě vajec,“ říká ing. Andrea Hrabalová z organizace PRO-BIO LIGA. „Potvrdila to série měření, která porovnávala vejce z ekologického zemědělství a velkochovů.“

Dnes se rozlišují čtyři typy chovů nosnic:
  • v klecích (kód, který najdete vyražený přímo na vejci,
  • začíná číslem 3)
  • v halách na podestýlce (2)
  • s venkovním výběhem (1)
  • v ekologickém zemědělství (0)

Přečtěte si VŠE o značení vajec a jak se v něm orientovat

ČR přitom patří v EU k zemím s nejvyšším podílem nosnic chovaných v klecích (88 %), společně se Španělskem, Polskem a Slovenskem.

„I bez vědeckých výsledků lze odhadnout, že vejce od slepic, které mají možnost volného výběhu a přirozené potravy bude lepší než vejce slepic chovaných nepřirozeným způsobem. Už jen představa, že nosnice ustájené v klecích trpí nedostatečnou pevností kostí v důsledku nízké fyzické aktivity a jsou vystaveny odírání peří o dráty klecí, je dostačujícím argumentem začít se zajímat odkud vejce na mém stole pochází,“ uzavírá Hrabalová.

ing. Andrea Hrabalová, ČEPO

Foto: Eak K., Pixabay